Mycie brody – jak często to robić, aby nie przesadzić?

Prawidłowa higiena włosów i ciała to absolutna podstawa, aby nie siać spustoszenia w miejscach publicznych. Zapewnisz sobie dzięki temu nie tylko atrakcyjny wygląd (dla kobiet), ale przede wszystkim zapobiegniesz nieprzyjemnym zapachom (Twoja partnerka Cię za to pokocha jeszcze bardziej). Jedną z podstawowych czynności pielęgnacyjnych jest mycie brody. Jak często to robić?

Jak często myć brodę?

Nie istnieje uniwersalna odpowiedź na to pytanie. To wszystko zależy – od Twojej aktywności fizycznej, diety, a przede wszystkim rodzaju włosów oraz skóry. Jedni mogą sobie pozwolić na mycie co 2-3 dni, inni muszą to robić codziennie, a nawet kilka razy w ciągu dnia. Grunt to poznać swoje futro i wiedzieć, czego potrzebuje najbardziej.

Mycie brody, a typ włosów

Częstotliwość mycia brody zależy przede wszystkim od rodzaju włosów na Twojej twarzy. Można zasadniczo wyróżnić dwa typy:

  1. Grube – z zasady są to włosy suche. Nie mają tendencji do przetłuszczania. Jeżeli nie wymaga tego nieprzyjemny zapach, możesz spróbować myć raz na 2-3 dni, aby nie dopuścić do odwodnienia.
  2. Chude – są tłustsze, niż włosy grube. Z tego powodu powinieneś myć je codziennie, aby Twoja broda była zawsze pełna, puszysta i estetyczna.

Znaczenie typu skóry

Nie tylko rodzaj włosa decyduje o tym, czy Twoja broda ma skłonności do przetłuszczania się. Znacznie ważniejszym czynnikiem jest typ Twojej skóry. Zasadniczo można wyróżnić trzy rodzaje:

  1. Skóra tłusta – wydziela duże ilości sebum, w związku z czym Twoja broda ma skłonności do przetłuszczania. Myj futro nawet kilka razy dziennie. Dzięki temu zapobiegniesz zatykaniu porów, a tym samym m.in. unikniesz powstawania trądziku i innych problemów skórnych.
  2. Skóra sucha – wydziela mało sebum. Możesz myć brodę rzadziej, jednak zaleca się wykonywanie czynności co 2-3 dni. Głównie po to, aby zapobiec jeszcze większemu wysuszeniu skóry. Jeżeli ma ona tendencje do łuszczenia się, rozważ mycie brody nawet co 4 dni.
  3. Skóra mieszana – ma tendencje do przetłuszczania się w strefie T, czyli na brodzie, nosie i czole. W innych częściach twarzy z kolei ma tendencje do przesuszania. W takiej sytuacji najlepsze efekty przyniesie mycie brody co drugi dzień.

Codzienne środowisko

Ogromne znaczenie ma również to, gdzie mieszkasz i jakie panują tam warunki atmosferyczne. Polska charakteryzuje się dosyć suchym klimatem, więc w naszej strefie klimatycznej bardziej powinniśmy dbać o właściwe odżywianie skóry. Broda będzie miała tendencje do przesuszania się, w związku z czym sięgnij po odżywki do brody. Zapobiegniesz dzięki temu nadmiernej łamliwości i wypadaniu włosów. Staraj się w takich warunkach rzadziej myć futro, aby nie dopuścić do jeszcze większego przesuszenia.

 

Jeżeli mieszkasz jednak w wilgotnej strefie klimatycznej, pielęgnacja brody będzie wyglądała nieco inaczej. Twoje włosy zawsze będą odpowiednio nawilżone. Pojawia się jednak inne ryzyko – w Twojej brodzie w takich warunkach mogą zalęgnąć się mikroorganizmy. Wilgotne futro sprawia także, że osiada na nim więcej brudu. Mieszkając w takich warunkach, staraj się częściej myć brodę.

Styl życia i dieta

Kluczowe jest również to, jaki prowadzisz styl życia i jaką stosujesz dietę. Jedząc dużo tłustych i kruszących się potraw, na Twojej brodzie osiada znacznie więcej zabrudzeń. W związku z tym musisz częściej myć swoje futro, aby nie pozbyć się nieprzyjemnego zapachu. Jeżeli w tym przypadku masz dodatkowo suchą skórę i grube włosy, koniecznie zadbaj o dodatkowe nawilżenie i stosowanie odżywek do brody. Osoby wykonujące pracę fizyczną lub pracujące w mało higienicznych warunkach również powinny myć brodę znacznie częściej. 

Kosmetyki do mycia brody

Kosmetyki do mycia brody także mają ogromne znaczenie w codziennej pielęgnacji. Wybierając te specyfiki, unikaj parabenów i silikonów. Twoja skóra i włosy się uzależniają od tych składników, w związku z czym po zmianie kosmetyków odczujesz silne swędzenie i łuszczenie naskórka. Wybieraj świadomie, najlepiej jak najbardziej naturalne kosmetyki. Twoja broda Cię za to pokocha!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *